Ile trwa ślub kościelny?

3 min czytania

Chcecie wiedzieć, ile trwa ceremonia ślubu kościelnego? Wiedzcie, że może to być godzina lub nieco dłużej. Dowiedzcie się, jak dokładnie przebiega i z jakich elementów się składa. Wszelkie niezbędne rady i wskazówki znajdziecie poniżej.

Ile trwa ślub kościelny bez Mszy Świętej?

Niektóre pary biorą ślub w katolickiej ceremonii, która jest krótsza, gdyż odbywa się bez mszy oraz nie ma podczas niej Liturgii Eucharystii, ale mimo to jest to ważny ślub kościelny i doskonałe rozwiązanie dla osoby będącej katolikiem, ale poślubiającej kogoś, kto nim nie jest.

Ksiądz lub diakon może udzielić ślubu bez Mszy Świętej. Para młoda musi wcześniej uzyskać stosowne pozwolenie biskupa, jeżeli zależy im na ślubie w kościele niekatolickim. Oto kilka rzeczy, których można się spodziewać podczas katolickiego ślubie bez mszy:

  • Rytuały wprowadzające do ceremonii
  • Liturgia Słowa
  • Następnie odbywa się Świętowanie małżeństwa
  • Gdy na ceremonii nie jest rozdawana Komunia Święta, ślub trwa do momentu: Modlitwy Pańskiej, Błogosławieństwa i Umieszczenia Laza, Błogosławieństwa Ślubnego, Błogosławieństwa Nowożeńców i Zgromadzenia, Rozejścia się i Recesji.

Etapy ceremonii ślubu kościelnego

Tradycyjne katolickie śluby trwają godzinę bądź dłużej, jeśli ceremonia odbywa się z Mszą Świętą. To szczególnie preferowana opcja, gdy nowożeńcy są katolikami i biorą ślub kościelny, a celebransem podczas uroczystości jest ksiądz.

Czasami podczas ślubnej Mszy Świętej obecni są diakoni lub księża, którzy pomagają m.in. w wygłoszeniu homilii. Co dokładnie się dzieje podczas ceremonii katolickiej połączonej z mszą? Msza ślubna jest podobna do każdej innej, ale posiada również rytuał ślubny. Kluczowe są tu dwa momenty: zgoda, którą wyrażają państwo młodzi oraz błogosławieństwo, jakie zostaje im udzielone.

Ceremonia ślubu kościelnego wygląda następująco:

  1. Obrzędy wprowadzające, podczas których ksiądz wita parę młodą, następnie odbywa się procesja do kościoła, powitanie wiernych, Gloria i odmówienie modlitwy na otwarcie.
  2. Liturgia Słowa zawierająca czytanie Pisma Świętego Starego Testamentu, odśpiewanie Psalmu responsoryjnego, odczytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu, po tym aklamacja do Ewangelii, następnie Ewangelia oraz wygłoszenie Homilii.
  3. Świętowanie małżeństwa – ksiądz przemawia do pary młodej, zadaje pytania przed wyrażeniem zgody na sakrament małżeństwa, po tym następuje wyrażenie zgody na sakrament i jej przyjęcie przez kapłana, który błogosławi nowożeńców. Kolejnym etapem jest podanie obrączek, hymn opcjonalny, odmówienie modlitwy powszechnej oraz wyznanie wiary.
  4. Liturgia Eucharystii, podczas której zostają przygotowane Dary, odbywa się Modlitwa Eucharystyczna, Modlitwa Pańska, zostaje także umieszczone Lazo, po czym następuje Błogosławieństwo Oblubieńcze, Znak Pokoju, a po nim Komunia Święta.
  5. Błogosławieństwo, Zwolnienie, Recesja.
  6. Podpisanie przez nowożeńców aktu małżeństwa

Czego dokładnie należy się spodziewać podczas mszy na ślubie kościelnym?

Najważniejszym celebransem może być ksiądz lub biskup. Jeżeli obecni są inni księża, mogą oni także uczestniczyć we Mszy, np. wygłaszając homilię. Podczas ceremonii ślubnej będzie miało miejsce wyrażenie zgody i błogosławieństwo ślubne. Wygląda to następująco:

Zgoda nowożeńców

Młoda para udziela sobie nawzajem sakramentu, są sobie szafarzami. Kapłan z kolei, w imieniu Kościoła, odbiera ich zgodę. Zgoda to to, co tworzy małżeństwo młodych, będącą kluczowym elementem ślubu katolickiego.

Błogosławieństwo małżeńskie

Błogosławieństwo małżeństwa to wyjątkowy moment, który jest wezwaniem do Ducha Świętego. Przypieczętowuje on przymierze nowożeńców oraz staje się źródłem miłości, a także siły do zachowania wierności.

Świętowanie małżeństwa

Przed wymianą przysięgi katolickie pary muszą uzyskać stosowną zgodę, która będzie dostosowana do prawa Chrystusa i Kościoła. Po wymianie tejże przysięgi młodzi zostają pobłogosławieni przez duchownego i otrzymują obrączki jako znak ich przymierza z Bogiem i ze sobą.

Czy trzeba płacić za ślub w kościele katolickim?

Ślub katolicki w kościele jest bezpłatny, ale wiele par decyduje się na darowizny. Można przekazać darowiznę na kościół z sugerowaną kwotą, choć ta różni się w zależności od kościoła.

Również ministranci powinni dostać małą darowiznę, szczególnie w przypadku ślubów z Mszą Świętą. Polityka kościelna może także uwzględniać opłaty dla instrumentalistów czy muzyków, którzy uczestniczą w ceremonii.

Chociaż usługi księdza są bezpłatne, zawsze lepiej jest zaoferować darowiznę. Celebrans poświęcił podczas ślubu swój czas, a także wysiłek.

Ile trwa tradycyjna ceremonia ślubu kościelnego?

Tradycyjna ceremonia ślubna będzie trwała pół godziny. Jednak nowoczesny ślub, który jest w pełni pod kontrolą pary młodej, może trwać dłużej lub krócej.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda ceremonia ślubna, sprawdź, czytając szczegóły na jej temat. To ważne, by wiedzieć, co ma wpływ na to, że ślub jest legalny, zwłaszcza jeśli zamierzacie zrobić coś nieszablonowego i dostosować ślub pod siebie.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania