Ile kosztuje ślub cywilny?

2 min czytania

Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, stoją przed wami dwie opcje do wyboru. Mianowicie możecie wziąć ślub cywilny bądź kościelny, zwany konkordatowym. Pierwszy z nich odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, z kolei drugi – w kościele. Oba różnią się przede wszystkim kosztami. Ile w takim razie kosztuje ślub cywilny? Czy istnieją dodatkowe opłaty i od czego zależą? Sprawdźcie sami.

Ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie cywilnym niesie za sobą konsekwencje prawne. Dwie osoby stają się rodziną (zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami) – co daje im nowe prawa oraz obowiązki.

Opłata za ślub cywilny jest kwotą stałą i nie zależy od miasta. Wynosi 84 zł, a w kwocie tej zawiera się skarbowa opłata za sporządzenie dokumentu małżeństwa. Jeśli jedno z Was lub oboje jesteście rozwiedzeni, bądź owdowiali, niezbędny będzie także skrócony odpis aktu o stanie cywilnym. Koszt tego dokumentu to 22 zł. 

Średni czas oczekiwania na ślub wynosi miesiąc, ale proces ten można przyspieszyć – płacąc 39 zł. Dodatkowy koszt 38 zł trzeba też zapłacić, jeśli chcecie zawrzeć węzeł małżeński za granicą. Przy tym, dobrze jest wiedzieć, ile kosztuje wesele, by doliczyć kolejne związane z tym wydarzeniem koszty.

Ślub cywilny w plenerze – ile kosztuje?

Ślub cywilny możecie wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego – niekoniecznie tym, który znajduje się w Waszym mieście. Możecie też wybrać inną lokalizację niż urząd, co będzie Was kosztowało dodatkowe 1000 zł.

Należy jednak pamiętać, że inne miejsce ślubu musi gwarantować powagę i rangę uroczystości oraz zapewniać bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom – jest to za każdym razem oceniane przez kierownika urzędu cywilnego podczas rozpatrywaniu wniosku o inną lokalizację zawarcia małżeństwa niż urząd.

Jeśli bierzecie ślub poza urzędem ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia (np. w szpitalu) lub któreś z Was jest osadzonym w zakładzie karnym, to nie pobiera się dodatkowej opłaty.

Jeśli Twój partner/partnerka nie jest obywatelem polskim, niezbędne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego zdolność prawną do zawarcia małżeństwa. Zwolnieni z tego wymogu są cudzoziemcy, którzy mieszkają w Polsce oraz są bezpaństwowcami. Również, jeśli osoba nie mówi po polsku, konieczna będzie obecność tłumacza przysięgłego. Za tę usługę można zapłacić prywatnej firmie około 200 złotych.

Do kosztów ślubu cywilnego dochodzi jeszcze dodatkowa opłata za oprawę muzyczną. Wysokość opłaty zależy od urzędu i może kosztować od 50 do 200 zł.

Koszt ślubu kościelnego

Ile kosztuje ślub kościelny? Otóż przede wszystkim nie posiada dodatkowych kosztów, które byłyby tak sztywne, jak w przypadku ślubu cywilnego. Niektóre z parafii mają ustalony z góry cennik, a w innych przyjmowana jest od pary młodej opłata „co łaska”. Darowizna na kościół jest Waszą osobistą sprawą. Zazwyczaj nowożeńcy przekazują od 200 do 500 złotych.

Wzięcie ślubu konkordatowego oznacza, że trzeba również zapłacić organiście i udekorować kościół. Ceny zostają zazwyczaj ustalone indywidualnie. Musicie więc liczyć się z wydatkiem około 500 zł w obu przypadkach. Aby zaoszczędzić na dekoracjach, warto nawiązać kontakt z innymi parami, które będą brały ślub tego samego dnia co Wy – przed lub po Was.

Ślub cywilny – jakie jeszcze dodatkowe koszty należy doliczyć?

Powyższe sumy jest to minimalny budżet weselny. Goście z kolei, często chcą wiedzieć, ile daje się na wesele, aby przynajmniej w części lub całości zwrócić za siebie. Kwoty są różne i zależą tak naprawdę od możliwości finansowych.

Jako nowożeńcy w praktyce możecie mieć jeszcze inne dodatkowe koszty – na przykład na fotografa. Cena sesji w urzędzie cywilnym bez dodatkowych zdjęć w plenerze to około 500-1000 zł. Jeśli zdecydujecie się na dodatkowe zdjęcia z domu, z sesji plenerowej, z najbliższymi w urzędzie stanu cywilnego oraz z wesela, suma do zapłaty dla fotografa wzrasta nawet do kilku tysięcy złotych.

Osobno trzeba zapłacić za samochód, który zawiezie Was do USC, a następnie odwiezie na przyjęcie weselne. Do tego wszystkiego nie można zapomnieć o kosztach ubrań, kwiatów itp.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania