Wesele w plenerze

5 min czytania

Organizacja wesela na świeżym powietrzu to marzenie, które prześladowało niejedną parę. Przygotowania do takiego wydarzenia muszą być jednak wcześniej starannie zaplanowane. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, gdzie ma odbyć się przyjęcie. Należy też pamiętać o odpowiedniej dekoracji miejsca, zgodnej z tematyką uroczystości, a także o odpowiednim menu i strategii cateringowej. Tylko dzięki dokładnym przygotowaniom będzie można stworzyć niezapomniane wesele na łonie natury. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zorganizować wesele w plenerze!

Gdzie zorganizować wesele w plenerze?

Jeśli myślimy o organizacji wesela w plenerze, to pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Może to być ogród przy domu pana młodego lub panny młodej, łąka położona niedaleko lasu albo plac przy sali weselnej. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce będzie odpowiadało naszym preferencjom i budżetowi.

W przypadku placu przy sali weselnej możemy liczyć na fakt, że większość udogodnień będzie tam zapewniona – meble, catering, namioty czy zaplecze sanitarne. Jeśli natomiast bierzemy na siebie bezpośredni obowiązek organizacji plenerowej imprezy musimy poszukać odpowiednich podwykonawców oraz zapewnić sobie pełny zakres usług.

Wesele w ogrodzie: tak czy nie?

Organizacja wesela w plenerze to wyzwanie, ale z pewnością odpowiednio przygotowane przyjęcie na świeżym powietrzu może być niesamowitym doświadczeniem. Najlepiej organizować je między majem a wrześniem, kiedy jest ciepło i słonecznie. Trzeba mieć na uwadze, że musi być to odpowiednio duży teren, aby pomieścić wszystkich gości oraz dostosowany do tańca parkiet oraz zagwarantować zaplecze gastronomiczne i sanitarne zgodne z regulacjami prawnymi. Oprócz tego trzeba tak skonfigurować przyjęcie, aby nie stwarzało problemów dla sąsiadów posesji. Przed rozpoczęciem planowania warto sprawdzić aktualne przepisy dotyczące organizacji przyjęcia weselnego na świeżym powietrzu – szczególnie mają one miejsce blisko rezerwatów lub innych obiektów chronionych.

Wesele pod namiotem: dla kogo to strzał w dziesiątkę?

Marzenia o weselu w plenerze są wspaniałym pomysłem, ale niestety czasami przeszkodą jest deszcz. Na szczęście, istnieje świetne rozwiązanie – zorganizowanie przyjęcia pod specjalnie dedykowanym do tego celu namiotem.

Firmy, które oferują usługę wynajmu takich namiotów na wesele, zazwyczaj także dysponują stołami, krzesłami, zastawą stołową oraz oświetleniem. Wybierając odpowiedni model namiotu warto zwrócić uwagę na jego powierzchnię – musi ona pozwolić na usadzenie wszystkich gości oraz na swobodną zabawę taneczną.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy w cenie jest już zawarta podłoga – jeśli nie, to trzeba będzie zorganizować ją osobno. Organizacja przyjęcia plenerowego pod namiotem to idealny pomysł dla par młodych, które chcą stworzyć piękny i wyjątkowy dzień i otoczyć go malowniczymi okolicznościami przyrody lub chce uczcić miejsce szczególnie dla nich ważne ze względu na sentyment.

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Pierwszym krokiem przygotowania wesela w plenerze powinno być znalezienie odpowiedniego schronienia, na przykład namiotu lub innego rodzaju zadaszenia. Można do tego celu wykorzystać także pergolę lamelową. Jest to ważne, ponieważ nigdy nie wiadomo jaka będzie pogoda i lepiej mieć plan B. Przed wyborem tego typu zadaszenia warto przejrzeć dostępny asortyment. Ciekawe pergole można znaleźć tu: https://tarasola.pl/blog/co-to-jest-pergola-lamelowa-ile-kosztuje-i-dlaczego-warto-ja-miec/  

Kolejną kwestią jest wybranie miejsca do zabawy – wybór powinien uwzględniać łatwy dostęp do powierzchni idealnie przystosowanej do tańca, a także sceny dla DJ-a czy zespołu weselnego. Przed samym weselem trzeba też zadbać o meble (krzesła, stoły), zastawę oraz catering. Uczestnicy powinni skorzystać z degustacji, aby mieć pewność, że menu jest smaczne i dopasowane do gustów gości. Oprócz tego należy również skupić się na ciastach oraz napojach – alkoholowych i bezalkoholowych – odpowiednich dla różnych grup osób.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że organizacja wesela plenerowego jest o wiele bardziej skomplikowana niż przyjęcie w klasycznym wydaniu. Należy bowiem dopilnować szeregu istotnych detali, takich jak na przykład zapewnienie dostępu do bieżącej wody czy prądu. W tym celu powinniśmy rozważyć wynajem luksusowych toalet oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby całe przyjęcie odbyło się bez problemów. Aby uniknąć stresującego chaosu, warto skorzystać z narzędzi ułatwiających planowanie i organizację całego przyjęcia – jednym z nich jest planer weselny.

Planowanie wesela w plenerze może okazać się nie lada wyzwaniem dla przyszłych małżonków. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania i odpowiedzialnego podejścia do organizacji, które może być obciążające dla par. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie zbadać zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Plenerowe przyjęcie może stać się niezapomnianym przeżyciem dla gości, ale jeśli zdecydujecie się na to rozwiązanie, musicie upewnić się, że macie czas na szczegółowe przygotowanie listy rzeczy do zrobienia. Na przykład trzeba będzie sprawdzić sprawy logistyczne oraz prawne dotyczące miejsca oraz terminu imprezy, a także wszelkie szczegóły techniczne mające na celu zapewnienie gościom bezpieczeństwa oraz komfortu.

Jak wybrać catering na wesele w plenerze?

Organizowanie wesel w plenerze wiąże się ze zapewnieniem gościom odpowiedniego poczęstunku. Najlepiej, aby catering był dostosowany do możliwości finansowych organizatorów, dlatego warto rozważyć kilka ofert o różnych cenach. Na tego typu weselach najczęściej podawane są lekkostrawne i świeże potrawy przygotowane z sezonowych produktów.

Coraz popularniejsza jest zamiast tradycyjnego obiadu, opcja bufetowa. Dla małych przyjęć w plenerze idealnym rozwiązaniem będą przekąski serwowane bezpośrednio poza salami lub namiotami, które dodatkowo powinny być odporne na warunki atmosferyczne oraz chronione przed owadami.

Wesele w plenerze – dodatki i dekoracje

Dekoracjami i atrakcjami na weselu w plenerze długo można zaprzątać sobie głowę. Oczywiście, samo otoczenie naturalne jest piękne, ale możemy je podrasować za pomocą różnych świateł – girland świetlnych czy lampionów.

Warto też wybrać odpowiednią dekorację stołu weselnego pasującą do stylu uroczystości. By nikt nie gubił się na przestronnym terenie, warto postawić drogowskazy, które skierują gości do namiotów, stołu ze słodkościami, drink baru czy toalety.

Co więcej, możecie ustawić kilka dodatkowych atrakcji – jak kręgle albo duża jenga dla dorosłych – by gościom nie nudziło się na waszym przyjęciu. Jeśli chcecie im sprawić małe prezenty, musicie pomyśleć o czym innym – np. małe wachlarze na upalny dzień albo kocyki na chłodniejszą noc.

Wesele w plenerze – koszty

Organizacja przyjęcia weselnego w plenerze może okazać się bardziej kosztowna niż organizacja tradycyjnego, domowego przyjęcia. W tym celu należy opłacić szereg różnych usług i produktów. Przede wszystkim trzeba zapłacić za wynajem namiotu, którego cena może wahać się od 250 do 5000 złotych.

Kolejnym elementem jest catering, czyli posiłki dla gości. Cena cateringu dla jednej osoby to od 90 do 300 złotych. Trzeba też ponieść koszty obsługi – każdy kelner będzie kosztował ponad 20 złotych na godzinę

Oprócz tego warto także zainwestować w meble i inny sprzęt, taki jak stoliki i krzesła (9-40 zł/sztuka), talerze, sztućce, szklanki (50 gr/sztuka), kieliszki (30 gr/sztuka), wazy (5 zł/sztuka) oraz sosjerki (2 zł/sztuka). Dodatkowo należy opłacić również przenośną toaletę (250 zł) oraz stół tematyczny (od 1200 do 2000 zł).

Planowanie kosztów wesela w plenerze powinno być jednym z pierwszych kroków w przygotowaniu takiego przyjęcia. Dzięki temu na samym początku można określić, ile należy przeznaczyć środków finansowych i czy będzie to adekwatne do potrzeb. Przede wszystkim trzeba uwzględnić liczbę gości, a także wszelkie dodatkowe atrakcje, które trzeba wynająć – mogą one mieć istotny wpływ na całkowity koszt przyjęcia. Zarządzanie budżetem podczas organizacji imprezy polega głównie na odpowiednim rozmieszczeniu wydatków oraz unikaniu sytuacji, że brakuje funduszy.

Jakie stylizacje wybierać na wesele w plenerze?

Jeśli otrzymaliście zaproszenie na wesele organizowane w plenerze, ubranie na tę okazję musi być odpowiednio dopasowane. Panowie powinni postawić na jaśniejszy garnitur – może to być brąz lub beż w słonecznym odcieniu, aby pasował do letniego klimatu.

Równie ważnym elementem stroju jest obuwie – sandały lub balerinki będą idealne dla pań, ponieważ większość terenów na ślub poza domem pokrytych jest trawą lub piaskiem.

Natomiast sukienka powinna być elegancka, ale zarazem zapewniająca swobodę ruchów. Ważne jest również, by zapytać przed wyborem stroju młodą parę lub innych gości o dress code panujący na przyjęciu – czasami może się okazać, że konkretne okoliczności wymagają nieco innego stylu ubioru.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania