Ile się daje na wesele 2024

1 min czytania

Ile daje się na wesele? – to jedno z głównych pytań, które zadają sobie goście zaproszeni na ślub. Do tego dochodzą jeszcze prezenty, kwiaty, czy inne kwestie organizacyjne, takie jak transport czy nocleg. Poniżej znajdziecie informacje, które będą dla Was małym zbiorem o tym, jak przygotować się do wesela, czyli z kwotami jakiego rzędu trzeba się liczyć dając kopertę oraz jaką kwotę podarować młodej parze.

Ile daje się na wesele parze młodej w 2024 roku?

Goście weselni najczęściej zastanawiają się, ile powinni dać na wesele lub ile jest teraz normą? Ile kosztuje ślub kościelny, a ile kosztuje ślub cywilny? Jaki prezent będzie najwłaściwszy ze względu na miejsce zawierania związku małżeńskiego? Odpowiedź jest taka, że każdy może dać tyle, ile jest w stanie. Najważniejsze jest to, aby przyjść i wspólnie świętować.

Zdarza się, że są tacy, którzy biorą ślub tylko po to, by być widocznym, więc liczą, że goście poprzez koperty sfinansują całe przyjęcie. Z drugiej strony są też goście, którzy oczekują darmowej imprezy, a w kopertach zamiast pieniędzy upychają pocięte gazety. Na szczęście to wyjątki. Śluby i wesela to dni szczególne, na które goście przychodzą z dobrymi intencjami i pozytywnym nastawieniem. Pragną także podarować Parze Młodej wyjątkowy prezent.

Decydując o tym, ile dać na prezent ślubny, najczęściej posługuje się określeniem „za talerzyk”. Cena waha się od 180 do nawet 500 zł. Średnio jest to 250 zł. Dlatego, gdy idziecie na wesela Waszych znajomych, to zwykle daje się Parze Młodej po 250-350 zł za każdego gościa, czyli wychodzi 500-700 zł za parę. Udając się na przyjęcie do rodziny, będzie to już około 400 zł na osobę.

Ile daje rodzina na wesele?

Zdecydowanie najchętniej na większe prezenty decydują się najbliżsi członkowie rodziny pary młodej oraz rodzice chrzestni. Dają od 500 do 1000 zł za każdą osobę. Rodzice zazwyczaj dokładają się do kosztów wesela, więc jest to ich prezent. Częściej jednak młodzi ludzie sami finansują swoje śluby i przyjęcia, co oznacza, że wysokość prezentu jest sprawą indywidualną.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania