Dekoracja kościoła na ślub samemu

2 min czytania

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja pary pokrywa się z wizją dekoratora. Dlatego też coraz więcej nowożeńców decyduje się na samodzielne udekorowanie sali weselnej oraz kościoła.

Samodzielna dekoracja kościoła na ślub – główne miejsca do przystrojenia

Kościół jest najważniejszym miejscem w tym wyjątkowym dniu, jakim jest dzień ślubu. To tam para młoda składa przysięgę, dlatego należy odpowiednio go udekorować. Niektóre z kościołów posiadają własne ozdoby, które są do dyspozycji nowożeńców. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe lub dostępne, dekoracja kościoła może być dziełem Waszych rąk.

Jednym z głównych miejsc w kościele do przystrojenia na ślub jest ołtarz. Elegancki obrus i kwiaty w kolorach ślubnych to podstawa. Dodatkowo dobrze jest ustawić przy ołtarzu bukiety, a tym samym podkreślić dostojny charakter całej uroczystości.

Ponadto prócz dekoracji ogromne znaczenie ma także spowiedź przed ślubem, którą trzeba odbyć dwukrotnie, choć zdarzają się sytuacje, kiedy wystarczy udać się na nią tylko raz.

Jak samemu udekorować ołtarz, klęcznik i ławki w kościele?

Dekoracja ołtarza w kościele nie wymaga większych zdolności artystycznych. Wystarczy, że położycie obrus i ustawicie kwiaty, które wcześniej zostały przygotowane przez wybraną kwiaciarkę. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy musicie przystroić jeszcze klęcznik przeznaczony dla pary młodej i ławki dla gości.

Klęcznik jest dość istotnym elementem, który pojawia się na wielu zdjęciach z ceremonii ślubnej. Należy go przyozdobić pomarszczoną tkaniną, z doczepionymi kwiatami, takimi samymi, jakie znajdują się m.in. w bukiecie panny młodej i druhny. Dzięki temu będzie doskonale się prezentował na fotografiach i nagraniach.

Nie zapomnijcie również o przygotowaniu modlitwy wiernych na ślub. Możecie skorzystać z gotowych formułek bądź stworzyć własną wersję.

Podobnie jak klęcznik, należy ozdobić też ławki dla gości. Zazwyczaj zawiesza się na nich marszczony materiał, specjalnie dedykowany na ceremonię ślubną. Niezbędne są także drobnymi bukieciki kwiatów, które nadadzą kolorowego akcentu w kościele podczas zaślubin. Najczęstszym materiałem używanym do tychże dekoracji jest tiul, zarówno ze względu na jego niską cenę, jak i uniwersalność. Możecie również poeksperymentować z innymi materiałami np. jedwabiem czy aksamitem.

Co jeszcze udekorować w kościele?

Wyżej wymienione zostały niezbędne dekoracje, ale warto też zadbać o inne udogodnienia. Są nimi m.in. dywan przed kościołem, dekoracja oświetlenia, żyrandoli, a także bardziej wyszukane ozdoby, np. zakup girland kwiatowych. Zastanówcie się wcześniej, czy będziecie je projektować i wykonywać sami, czy zakupicie już gotowe.

Elementy rękodzieła przy dekoracji sali

Planując swój ślub, w tym także dekoracje, jakie mają się znaleźć na sali weselnej, pomyślcie o czymś niepowtarzalnym i nieszablonowym. Jednym z oryginalnych sposobów jest dodanie kilku ręcznie robionych elementów. Takie rękodzieło jest nie tylko piękne, ale również efektowne i wyjątkowe. Ozdoby tego rodzaju można podzielić na różne kategorie, takie jak dekoracje: drewniane, kwiatowe, metalowe, a także dekoracje z tkanin czy włóczki.

Dekoracje kwiatowe są tradycyjną ozdobą na każdym stole. Ważną rolę odgrywają szczególnie wiązanki i wieńce, stanowiące obowiązkowy element. Nie tylko poprawiają ogólny design, ale także nadają całemu zestawowi zastawy stołowej niepowtarzalny charakter.

Można też zrobić bardzo spersonalizowane ozdoby. Zawieszone na krzesłach ozdoby wykonane z włóczki tudzież makramy, bez wątpienia sprawią, że goście poczują się doskonale, niczym na wielkim, wytwornym przyjęciu. Można je umieści także na ścianie za parą młodą.

Co ważne, tego typu dekoracje są praktyczne i uniwersalne, sprawdzą się więc na salach weselnych urządzonych w różnym stylu. Ponadto można je stworzyć własnoręcznie, a to nada całemu wnętrzu unikatowości.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania

Wesele w plenerze

Organizacja wesela na świeżym powietrzu to marzenie, które prześladowało niejedną parę. Przygotowania do takiego wydarzenia muszą być jednak wcześniej starannie zaplanowane. W pierwszej kolejności...
Biegacz
5 min czytania