Ile kosztuje wesele na 100 osób w lokalu?

1 min czytania

Kluczowym elementem podczas organizacji własnego wesela jest mądre zarządzanie budżetem. Najważniejsza jest wiedza o tym, jakich kosztów powinniście się spodziewać. Oczywiście zależą one wielu czynników, w tym od tego, gdzie i kiedy chcecie wyprawić przyjęcie, ile zadań chcecie zlecić profesjonalistom, a ile pracy jesteście gotowi wziąć na siebie sami. Sprawdźcie, ile aktualnie kosztuje wesele na 100 osób w lokalu.

Ile może kosztować wesele w lokalu na 100 osób?

Jeśli wesele odbywa się w lokalu (restauracja/sala weselna) za wniesienie własnego alkoholu trzeba będzie zapłacić „opłatę korkową” wynoszącą od 5 do 10 za butelkę.

Koszty rosną również z powodu samego faktu, że wynajęliście lokal. Jeśli jest to świetlica czy lokalna remiza, możecie za to zapłacić 500 złotych. Jeśli zdecydujecie się ekskluzywny obiekt, koszty mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Większość lokali weselnych, restauracji, hoteli oraz dworków, do obliczania kosztów stosuje metodę talerzową, czyli cenę, jaka przypada za jednego zaproszonego gościa. Koszt ten obejmuje nie tylko sam lokal, ale także jedzenie i napoje oraz obsługę kelnerską. 

Wlicza się w niego również stoły, krzesła i obrusy oraz dekoracje. Jeśli zdecydowaliście się zamówić kilka ostatnich elementów osobno, będą one kosztować około 2.000-5.000 zł. Sam „talerzyk” to około 300 zł lub 50 procent tej ceny, jeśli gościem jest dziecko lub seniorem. Pamiętajcie, że jest to wartość średnia. Goście uzależniają od niej z kolei sumę tego, ile daje się na wesele.

W dużych miastach i ich okolicach cena będzie wyższa (nawet 500 zł za osobę), w mniejszych miasteczkach tańsza (od 150 zł za osobę). Mniej zapłacicie, biorąc ślub poza sezonem, który trwa średnio od maja do października, oraz w inne dni niż sobota. Dodatkowo warto, abyście się wcześniej zapoznali z cennikami, ile kosztuje ślub cywilny, jeśli interesuje Was zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego, a ile kosztuje ślub kościelny, jeśli chcecie przyjąć sakrament przed ołtarzem.

Poniższa tabela przedstawia zarys kosztów, jakich możecie się spodziewać za lokal:

Poszczególne wydatki na wesele na 100 osób w lokaluKoszt
Opłata korkowa300 zł
Opłata łączna za talerzyki30 000 zł
Słodki stół na weselu1000 zł
Dekoracje3000 zł
Łączna kwota:34 300 zł

Inne wydatki związane z weselem w lokalu

Jeśli bierzecie ślub w kościele lub USC, możesz pojechać tam prywatnym samochodem, np. wynajmując limuzynę za 800-1500 zł, sportowy samochód za 1500-3000 zł lub zabytkowy za 1500-5000 zł. Dodatkowe 150-500 zł przeznaczycie na dekorację auta, a 500-1200 zł na transport gości wynajętym autokarem.

Do wyboru macie także różne dodatkowe atrakcje, takie jak staropolski bufet za kwotę 900-2500 zł, sławny candy bar ze słodyczami za 700-2000 zł, a także fotobudkę, której koszt wynosi 700 zł za 2 godziny. Z kolei, jeśli jesteście zainteresowani profesjonalnym pokazem fajerwerków, musicie doliczyć jeszcze około 2000-3500 zł.

Ile więc będzie kosztowało wesele w 2024 roku? Wszystko zależy od lokalu, który wybierzecie oraz dodatków. Z pewnością górna granica kwotowa nie istnieje.

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania