Ślub konkordatowy – co to takiego?
Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, wiele par zastanawia się, czym jest ślub konkordatowy i co jest ważne do jego przygotowaniu. Pokrótce, jest to ceremonia kościelna, która jednocześnie legalizuje związek małżeński w polskim prawodawstwie oraz w doktrynie Kościoła Katolickiego. Decydując się na ślub konkordatowy, nie ma konieczności organizowania osobnej ceremonii ślubu cywilnego. Po uroczystości wystarczy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, by odebrać akt małżeństwa.
Ślub konkordatowy – kto go może zawrzeć?
W oparciu o normy ustalone przez Kościół, ślub konkordatowy mogą zawrzeć osoby pełnoletnie, które nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej ani spowinowacone. Identyczne przepisy obowiązują również w przypadku ślubu cywilnego, więc warto je znać.
Co do wieku, to dopuszczalne są pewne wyjątki. Ślub konkordatowy lub cywilny mogą zawrzeć kobiety, które ukończyły 16 lat, ale potrzebna jest wtedy zgoda sądu. To samo dotyczy osób, które są ze sobą spowinowacone, ale mimo to chcą się pobrać. W tym przypadku również wymagana jest zgoda sądowa.
Ślub konkordatowy z obcokrajowcem
Nie ma przeszkód, aby zawrzeć ślub konkordatowy z osobą z innego kraju. W tym wypadku trzeba przedstawić dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem kraju pochodzenia obcokrajowiec może zawrzeć związek małżeński. Niezbędne będzie również tłumaczenie przysięgłe dokumentów na język polski. Po zgromadzeniu i przekazaniu wszystkich dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego, otrzymuje się świadectwo potwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. Takie zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy.
Jakie dokumenty do ślubu konkordatowego?
Kompletowanie niezbędnych dokumentów jest istotną częścią przygotowań do ślubu. Podczas spotkania w parafii narzeczonego lub narzeczonej, gdzie ma się odbyć ceremonia, konieczne jest dostarczenie potwierdzenia z Urzędu Stanu Cywilnego, że nie istnieją przeszkody do zawarcia małżeństwa. Na tej podstawie duchowny może przejść do procedur organizacyjnych.
Jakie jeszcze dokumenty są wymagane do przedłożenia w kancelarii parafialnej?
- Kopia ważnych dokumentów tożsamości,
- Skrócone akty urodzenia,
- Aktualne świadectwa sakramentów chrztu i bierzmowania,
- Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego.
Sprawdź: Dekoracja kościoła na ślub
Organizacji ślubu konkordatowego krok po kroku
Aby ułatwić przygotowania do ślubu konkordatowego, przygotowaliśmy spis najważniejszych zadań, które trzeba wykonać:
- Nauki przedmałżeńskie – odbywają się kilka razy do roku i warto je ukończyć wcześniej, ponieważ otrzymane zaświadczenie nie ma daty ważności;
- Spotkanie w poradni rodzinnej;
- Zarezerwowanie terminu w kościele;
- Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) w celu uzyskania zaświadczenia – jest ono ważne przez 6 miesięcy, więc ceremonia musi się odbyć w tym okresie;
- Z zaświadczeniem z USC, świadectwem chrztu i bierzmowania oraz potwierdzeniem ukończenia kursu przedmałżeńskiego trzeba zgłosić się do proboszcza parafii, w której odbędzie się ceremonia;
- Niektóre parafie wymagają zaświadczenia z ostatniej spowiedzi przedślubnej.
Opłaty za ślub konkordatowy
Ile kosztuje ślub kościelny? To częste pytanie, które zadaje para narzeczonych. Opłaty związane z ceremonią ślubu w ramach konkordatu obejmują:
- Pierwsza z nich to opłata skarbowa w wysokości 84 zł;
- Druga jest przekazywana duchownemu jako dowolna ofiara, ale zwykle waha się w granicach 500-1500 zł;
- Dodatkowe koszty wiążą się z pozyskaniem odpisów aktu małżeństwa. Pierwszy egzemplarz otrzymuje się bezpłatnie, ale każdy następny już nie.
Sprawdź: Ile kosztuje ślub cywilny