Przed ślubem kościelnym para młoda musi przystąpić do spowiedzi przedślubnej. Jest to jeden z warunków (obok uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich oraz spisaniem protokołu) umożliwiających przystąpienie do sakramentu małżeństwa. Spowiedź jest sakramentem pokuty i pojednania. Może być nieco stresująca, więc ważne jest dobre przygotowanie do niej. Najważniejsze to zrobienie przed właściwego rachunku sumienia, a następnie szczery żal za grzechy.
Kiedy najlepiej przystąpić do spowiedzi przedślubnej?
Spowiedź przedślubną para musi odbyć dwukrotnie. Podczas pierwszej wizyty u księdza na pewno omówi on to z młodą parą i zasugeruje, kiedy byłby dobry moment na jej odbycie. Zazwyczaj pierwsza taka spowiedź ma miejsce tuż po ogłoszeniu zapowiedzi, a kolejna przed ślubem.
Druga spowiedź powinna odbyć się dzień przed lub dwa dni przed całą uroczystością. Dzięki temu podczas ślubu będzie się miało „stan łaski uświęcającej”.
Warto także już wcześniej zastanowić się, jaka powinna być modlitwa wiernych na ślub. Czy wymyślicie ją sami, a może skorzystacie z gotowych formułek?
Jakie grzechy należy wymienić na spowiedzi przedślubnej?
Przeprowadzenie rozmowy o swoich grzechach, zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego od dłuższego czasu, może być bardzo stresujące. Nic dziwnego, że ludzie boją się rozmawiać z księżmi o intymnych kwestiach swojego życia z drugą połową. Jeśli mieszkacie razem przed ślubem i współżyjecie, wiedz, że to jest to temat, który powinien być poruszony na spowiedzi. Kościół uważa to za grzech ciężki, ale niektórzy księża nie stosują za to surowych pokut i kazań.
Podczas spowiedzi przedmałżeńskiej powinniście również wyznać Wasze zachowanie wobec partnera i rodziny oraz przyjaciół. Przed przystąpieniem sakramentu pokuty należy zrobić rachunek sumienia oraz zastanowić się, w jaki sposób zgrzeszyliśmy i skrzywdziliśmy innych.
Przyznanie się do nieodpowiednich zachowań przed samym sobą,może być niesamowicie oczyszczające oraz pozwoli zapobiec popełnieniu podobny lub takich samych grzechów w przyszłości.
A kiedy już coraz bliżej do ceremonii, na pewno zastanawiacie się, jak wygląda przebieg ślubu kościelnego: ile trwa ślub. Wszystko zależy czy sakrament ma się odbyć z mszą świętą, czy bez niej.
Jak wygląda formuła spowiedzi przed ślubem?
Spowiedź przedślubna jest w zasadzie taka sama jak każda inna. Tylko na początku trzeba powiedzieć księdzu, że jest to spowiedź przedślubna. Następnie przebiega ona tak:
- Uklęknij, po czym powiedz: “Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
- Przeżegnaj się na głos, wypowiadając słowa: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.
- Ksiądz również czyni znak krzyża, mówiąc: „Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy”. Na co Ty odpowiadasz: „Amen”.
- Teraz musisz powiedzieć, że to właśnie będzie Twoja spowiedź przedślubna. Określ księdzu, kiedy byłeś ostatnio u spowiedzi, czy dostałeś rozgrzeszenie i czy wypełniłeś pokutę. Następnie przychodzi czas na wyznanie grzechów. Rozpocznij spowiedź takimi słowami: „Na ostatniej spowiedzi zapomniałam/em wyznać, że … (w sytuacji, gdy zapomniałeś wyznać poprzednio jakiegoś grzechu) lub „Od ostatniej spowiedzi obraziłam/em Pana Boga następującymi grzechami (i tu wymieniasz grzechy)”.
- Po ich wyznaniu należy powiedzieć: „Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę”.
- Ksiądz natomiast może Ci powiedzieć: ”Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
- Odpowiedz:„Amen”.
- Ksiądz może teraz dodać także następujące słowa: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry” a Ty odpowiedz: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki”.
- Na koniec ksiądz powie: „Idź w pokoju”.
Spowiedź przedślubna jak widać, nie jest trudna i każdy sobie z nią poradzi. Jeżeli boicie się, że zapomnicie co powiedzieć, zróbcie w domu formułę spowiedzi. Zmniejszycie w ten sposób stres, a spowiedź odbędzie się bezproblemowa.
Jakie są warunki dobrej spowiedzi?
Dobra spowiedź musi spełniać kilka kryteriów, dzięki którym będzie ważna i da poczucie ulgi. Przede wszystkim musi zawierać: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, a także szczerą spowiedź oraz zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu.
Jak wygląda rachunek sumienia przed spowiedzią przedślubną?
Przygotowując się do spowiedzi przedślubnej, możesz nie tylko zastanowić się nad przyszłością swojego związku z partnerem, ale także nad jego całością. Jeśli nie wiesz, jakie z grzechów powinieneś wyznać w trakcie spowiedzi i od czego zacząć, to zadaj sobie kilka pytań, robiąc tym samym rachunek sumienia. W ten sposób będzie Ci dużo łatwiej zrobić analizę zachowania oraz grzechów. Pomogą Ci w tym tak brzmiące pytania:
- Czy poprzednie spowiedzi były dobre, a jednocześnie szczere? Czy nie doszło wtedy do zatajenia żadnych grzechów?
- Czy żałuję grzechów, które popełniłem i pragnę naprawić swoje zachowanie?
- Jakie grzechy dotychczas popełniłem oraz kiedy dokładnie miały miejsce?
- Czy zachowuję się uczciwie wobec mojej drugiej połowy?
- Czy pomagałem nam obojgu zachować czystość przedślubną?
Jeśli potrzebujesz, przed rachunkiem sumienia, możesz odmówić modlitwę do Ducha Św., która pomoże Ci w jego wykonaniu. Brzmi ona następująco:
„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.”
Mieszkanie razem a spowiedź przed ślubem
Trudno nie przyznać, że wiele osób mieszka razem, a także współżyje ze swoimi partnerami przed zawarciem związku małżeńskiego. Jest to bardzo powszechna kwestia, która często budzi wiele obaw podczas spowiedzi. Nie wolno tego ukryć i musimy umieć o tym rozmawiać z księdzem.
Często więc bywa tak, że pary spowiadają jedynie raz, tuż przed ślubem. Jednakże to ksiądz w trakcie uzupełniania protokołu określa, ile spowiedzi powinno się odbyć i czy wystarczy jedna przed zawarciem sakramentu małżeństwa.
O co może zapytać ksiądz w trakcie spowiedzi przedślubnej?
Intymne pytania ze strony księdza to coś, czego każda para powinna się obawiać przy spowiedzi przedślubnej. Pamiętajcie, że jeśli ksiądz uzna, że pewne rzeczy są niejasne, może zapytać o więcej szczegółów. Znaczy to mniej więcej tyle, że może spytać, czy mieszkacie razem oraz, czy ze sobą współżyjecie. Kościół nie pochwala takiego zachowania i uważa je za grzech ciężki, którego nie wolno ukrywać.
Rozmowa o swoich grzechach z drugą osobą może być dla wielu osób krępująca i stresująca. Jest to niemniej obowiązkowy element przygotowań przed ślubem kościelnym.
Po spowiedzi dostaniecie kartkę, która potwierdza wypełnienie tego obowiązku. Jest to zaświadczenie, które należy złożyć w parafii, gdzie będziecie brać ślub.
Istotne w tej sytuacji będzie także odpowiednie nastawienie. Nie denerwujcie się, podczas odpowiedzi na delikatne pytania. Przed udaniem się do Kościoła w głowie ułóżcie sobie rzeczy, z których chcecie, a także musicie się księdzu wyspowiadać. Możecie np. zapisać grzechy na kartce, a do spowiedzi przystąpić innej niż Wasza parafii.