Nauki przedmałżeńskie – ile trwają i jak wyglądają?

1 min czytania

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie, które wymaga dokładnego zaplanowania. Znaczną część czasu pochłaniają formalności, takie jak na przykład kurs przedmałżeński. Jest to absolutna konieczność dla tych, którzy decydują się na ślub kościelny lub konkordatowy. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, na czym polega taki kurs i ile trwa.

Po co jest kurs przedmałżeński?

Kurs przedmałżeński, inaczej znany jako nauki dla narzeczonych, to kluczowy etap dla par planujących ślub kościelny lub konkordatowy. Wokół tego kursu narosło wiele mitów, co sprawia, że wiele osób traktuje go z dystansem. Czy jednak jest to właściwe podejście? 

Czym właściwie są nauki przedmałżeńskie? Przede wszystkim służą do przygotowania do wspólnego życia po ślubie. Na kursie omawiane są różne tematy, takie jak przeszkody przy zawieraniu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, a także obowiązki i prawa obu stron. Często podczas nauk przedmałżeńskich pojawiają się różni specjaliści – mediatorzy, psychologowie czy przedstawiciele poradni małżeńskich. Taki kurs pomaga w zrozumieniu, na czym polega związek małżeński, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, radzić sobie ze stresem czy jak wychowywać dzieci.

Jak wygląda kurs przedmałżeński?

Zobaczmy, jakie są formy nauk przedmałżeńskich. Wśród dostępnych opcji pary najczęściej wybierają spotkania dwa razy w tygodniu, trwające około 2 godziny. Dla narzeczonych, którzy z różnych powodów chcą skorzystać z szybszego kursu, dostępne są nauki przedmałżeńskie przez Internet. To wygodne rozwiązanie pozwala na uczestnictwo w kursie z dowolnego miejsca na świecie. Inną opcją dla par, które mają ograniczony czas, ale cenią sobie bezpośrednią interakcję z prowadzącym, jest weekendowy kurs przedmałżeński. Ta formuła obejmuje długie, nawet ośmiogodzinne spotkania, podczas których przekazywana jest konkretna wiedza. Choć nauki dla narzeczonych różnią się formą, wszystkie mają na celu udzielenie im podobnych informacji. Oznacza to, że każda para, niezależnie od swoich oczekiwań, jest w stanie znaleźć najbardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Ile trwa kurs przedmałżeński?

Planowanie i organizacja ślubu oraz przyjęcia weselnego to proces, który wymaga odpowiedniej ilości czasu. W związku z tym, powinniśmy z wyprzedzeniem zarezerwować salę weselną, zamówić tort czy zawrzeć umowę z fotografem, jak również odpowiednio wcześnie zacząć uczęszczać na nauki przedmałżeńskie.

Jaki jest zatem właściwy czas na rozpoczęcie takiego kursu i jak długo trwa? Częstotliwość ich przeprowadzania różni się w zależności od danej parafii czy duszpasterstwa, ale zazwyczaj nauki przedmałżeńskie odbywają się co 2-4 miesiące. Dlatego lepiej jest zapisać się wcześniej, aby zdążyć ze wszystkimi sprawami organizacyjnymi. Kurs dla narzeczonych w formule  2 spotkań tygodniowo może trwać przez okres 2 miesięcy. Wszystko zależy jednak od osób prowadzących spotkania. Weekendowe nauki przedmałżeńskie są zdecydowanie bardziej intensywne. Odbywają się tylko przez 2 dni, ale, jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą zajmować nawet po 8 godzin dziennie. Ostateczny wybór zależy więc od indywidualnych preferencji narzeczonych oraz ich dostępności czasowej.

 

Butelkowa zieleń i złoto – inspiracje na wesele

Czy cenisz sobie odcień butelkowej zieleni i marzysz, aby dominował on podczas Twojego wesela? Zastanawiasz się, jakie dekoracje wybrać i czy zielone obrusy będą...
Biegacz
2 min czytania

Dekoracja kościoła na ślub samemu

Dekoracje weselne kościoła czy miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie, są zazwyczaj wykonywane przez firmę lub osobę odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Jednak nie zawsze wizja...
Biegacz
2 min czytania

Do jakiej parafii należę? 

Zamierzasz zostać rodzicem chrzestnym lub przygotowujesz się do ślubu, ale od dłuższego czasu nie mieszkasz w rodzinnym domu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “do...
Biegacz
2 min czytania