• Butonierka, czyli biżuteria ślubna dla Pana Młodego

  Włożyć kwiat w butonierkę. Prosta sprawa wydawać by się mogło, a jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Mnóstwo osób dziwi się, kiedy wpinamy miniaturowy bukiecik w klapę marynarki, pytając nas dlaczego nie w kieszonkę? Otóż dlatego, że kieszonka ta -inaczej brustasza, przeznaczona jest na poszetkę, czyli ozdobną chusteczkę.

  Butonierka zaś, to mały otwór w lewej klapie marynarki, który służył do zapinania klap pod szyję.

  Jeszcze w XX wieku, elegancki mężczyzna wpinał w butonierkę piękny żywy kwiat.

  Gatunek i kolor kwiatów do butonierki, wybierano zależnie od okoliczności. Najbardziej ceniono róże, a najbardziej wymowne były goździki.  Obecnie butonierki to malutkie bukieciki, wpinane przez Pana Młodego, świadków a także ojców, nawiązujące do bukietu Panny Młodej. Butonierki mają dziś przeróżne formy, kształty, elementy dekoracyjne, dodatki. Zawsze jednak są pięknym i delikatnym elementem podkreślającym wyjątkowość noszących je mężczyzn.


   
   

  Najbardziej popularne butonierki, to miniaturowe kompozycje z najważniejszych kwiatów bukietu Panny Młodej.

   
   


   
   


   
   

  Niekiedy butonierka Pana Młodego podkreśla motyw przewodni wesela, np. na zdjęciach poniżej butonierki odnoszą się bezpośrednio do motywu marynistycznego.

   
   


   
   

   
   


   
   

   
   


   
   

  Bywa że Pan Młody wykonuje ciekawy zawód, który chce podkreślić dodatkami.


   
   

  W ostatnich latach dominują jednak butonierki naturalne, wykonane z naturalnych tkanin i akcesoriów: Tu sprawdzą się wstążka jutowa, sznurek, piórka, kłosy, a nawet szyszki i sukulenty.


   
      
   


   
   

  Bardzo wdzięczne są delikatne butonierki dla dzieci biorących udział w ceremonii. Możecie być pewni, że każdy chłopiec z dumą będzie nosił tę kwiatową przypinkę.


   
   


   
   

   
   

  Źródła zdjęć: www.pinterest.com, www.hespokestyle.com, materiały własne

  .

  [Głosów:0    Średnia:0/5]